

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 is a powerful device with 20x magnification. These binoculars are perfect for spotting fine details at long distances, whether you are hunting in the mountains or playing a round of golf. The objective lens diameter of the model is 50mm, and the optical design is based on Porro prisms. To prevent light loss, the binoculars use fully coated BK-7 borosilicate glass optics.
The binoculars feature a classic design. Focusing is controlled by a large, textured central wheel. A ring on the right eyepiece provides ±3D diopter adjustment. You can also set the interpupillary distance anywhere from 56mm to 72mm to perfectly match your eyes. For extended viewing sessions, you can mount the binoculars on a tripod using a standard adapter (sold separately).
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 features a durable aluminum alloy body with a rubber coating for a secure grip. This rubber armor protects the binoculars from everyday bumps and moisture. The IPX3 water resistance rating for these binoculars indicates that they can handle light rain, but they are not suitable for water submersion or extreme weather. Even though these binoculars have large lenses, the device still weighs under 800 grams, meaning it will not weigh down your backpack. The box includes a neck strap, protective caps for the eyepieces and objective lenses, a microfiber cleaning cloth, and a handy pouch for safe storage and transport.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023809 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.1 kg |
| Prism type | Porro |
| Magnification, x | 20 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 2.5 |
| Eye relief, mm | 7 |
| Twilight factor | 32 |
| Relative brightness | 6.3 |
| Resolution threshold, arcseconds | 6.2 |
| Field of view, ° | 3.2 |
| Field of view, m/1000m | 56 |
| Close focus, m | 11 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!