

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Wezzer Grill BT50 is a smart thermometer that can instantly turn you into a pro at preparing meat pies and desserts. With it you will know exactly what is happening inside your dish and how to achieve perfect results without any stress. Regardless of whether it is a juicy steak tender roast beef flavorful chicken or fish with a golden crust you will get it right the first time even if you have never cooked these dishes before. Two wireless probes let you monitor multiple items at once and check the ambient temperature.
Cooking will now be a pleasure instead of a chore. The thermometer pairs with your smartphone via Bluetooth and works with the free ToGrill mobile app. The app offers preset programs for 10 types of food guides to meat doneness levels and convenient sound alerts when your dish is fully ready or reaches your chosen temperature. Want your steak cooked exactly how you like it? You can adjust the preset programs to your taste. A clear cooking graph can show you how your dish progressed.
The probes are very reliable: wear-resistant made of stainless steel and featuring heat-resistant ceramic handles. They measure the internal temperature of the food from 0°C to +100°C and inside the grill from +50°C to +300°C. Readings can be displayed in Celsius or Fahrenheit. Charging the probes is simple just dock them in the ports on the back of the main unit. The base itself charges via the included USB Type-C cable. You can always see the current battery level in the app.
The main unit features a clear backlit LCD screen so it is readable even in a shaded summer kitchen or in the evening. A stable wireless connection is maintained up to 80 meters between the base and probes as well as up to 90 meters between your smartphone and the base. You can cook comfortably in a large kitchen or in the backyard by the grill when using this thermometer as it is a reliable tool in any situation.
A kitchen thermometer is not just a measuring tool however. It is a modern smart gift for anyone who loves to cook and appreciates flawless taste. With the Levenhuk Wezzer Grill BT50 culinary mastery becomes accessible to everyone!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027470 |
| Package size (LxWxH) | 20x11x3 cm |
| Shipping Weight | 0.48 kg |
| Design | with a remote probe |
| Probe type | wireless |
| Number of probes included | 2 |
| Maximum number of probes | 2 |
| Probe material | ceramic handle stainless steel |
| Probe length cm | 14.2 |
| Units of measurement | °C °F |
| Ovenproof | yes |
| Ambient temperature measurement range °C | 50 — 300 |
| Food temperature measurement range °C | 0 — 100 |
| Measurement accuracy | ±1% (at 0°C…+100°C); ±2% (at +50°C…+300°C) |
| Hold function | yes |
| Over-temperature alert | yes |
| Timer | yes |
| Timer countdown | up to 11h 59m 59s |
| Smartphone connectivity | yes |
| Ability to connect additional equipment | Android/iOS smartphones and tablets via the ToGrill app |
| Bluetooth | yes |
| Line-of-sight range | 80m (to probe) up to 90m (to smartphone) |
| Screen type | monochrome |
| Backlight | yes |
| Power supply | built-in 1100mAh battery charging via a USB Type-C cable (included) |
| Low battery status indicator | yes |
| Auto power off | yes |
| Body | high-strength ABS plastic stainless steel |
| Magnetic back | yes |
| Waterproof | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP65 rating complete protection against dust protection against water jets (probes only) |
| Certifications | CE FCC RoHS |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!