

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
Imagine having a personal chef who takes full charge of grilling or oven-cooking your meal while you enjoy your favorite hobby or spend time with your family. The Levenhuk Wezzer Grill BT20 is exactly that. This simple yet smart digital assistant guarantees that your steak will always reach your preferred doneness your chicken will stay juicy and flavorful and your fish will be tender.
The included set of three probes allows you to monitor several dishes at once. If you are cooking for a large gathering you can connect up to six probes (additional ones are sold separately) keeping the entire kitchen under control simultaneously. Made of stainless steel these probes are built for active use. They withstand heat up to 380°C and are resistant to steam water jets and accidental splashes of oil or sauces. However it is important to remember that heat resistance does not mean fireproof. Therefore to avoid safety hazards in the kitchen do not place the probes directly in an open flame.
The magic of the Levenhuk Wezzer Grill BT20 is revealed when paired with your smartphone. Via Bluetooth the thermometer connects to your iOS or Android device and it maintains a stable signal at distances up to 60 meters. Therefore you can relax in the backyard or watch your favorite show while your steaks sizzle on the grill. The free ToGrill mobile app provides a full suite of useful functions: preset cooking programs for 10 types of food temperature tracking and customizable alerts for when your target temperature or doneness is reached. Almost all the settings can be edited to suit your personal taste. The thermometer can also be used as a countdown timer (up to 11 hours 59 minutes and 59 seconds).
A powerful magnet on the back allows you to quickly attach the device to a refrigerator stove or range hood. The backlit LCD screen always shows the essentials: current temperature meat doneness level and battery status. The thermometer operates on 2 AA batteries. After you are finished cooking you can wash the probes under running water thanks to their IP65 rating (note that the main unit is not waterproof however so be sure to always keep it dry).
The 14cm probes with flexible 120cm cables fold neatly after use and the entire kit doesn’t take up much storage space. The Levenhuk Wezzer Grill BT20 is a beautiful and smart gift that will make any cook more confident and every dish simply perfect!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027449 |
| Package size (LxWxH) | 19x18x5 cm |
| Shipping Weight | 0.7 kg |
| Design | with a remote probe |
| Probe type | wired |
| Number of probes included | 3 |
| Maximum number of probes | 6 |
| Probe material | stainless steel |
| Probe length cm | 14 |
| Units of measurement | °C °F |
| Ovenproof | yes |
| Food temperature measurement range °C | 0 — 300 |
| Measurement accuracy | ±1% (0°C to +100°C); ±2% (+100°C to +200°C); ±3% (+200°C to +300°C) |
| Hold function | yes |
| Over-temperature alert | yes |
| Timer | yes |
| Timer countdown | up to 11h 59m 59s |
| Smartphone connectivity | yes |
| Ability to connect additional equipment | Android/iOS smartphones and tablets via the ToGrill app |
| Bluetooth | yes |
| Line-of-sight range | up to 60m (to smartphone) |
| Screen type | monochrome |
| Backlight | yes |
| Power supply | 2 x AA batteries 1.5V (not included) |
| Low battery status indicator | yes |
| Auto power off | yes |
| Body | high-strength ABS plastic stainless steel |
| Magnetic back | yes |
| Waterproof | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP65 rating complete protection against dust protection against water jets (probes only) |
| Certifications | CE FCC RoHS |
| Additional | silicone plugs for probe ports stand |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!