

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Trap WF30 trail camera is a reliable choice for wildlife observation studying animal behavior and property security. Thanks to the built-in motion sensor the camera reacts instantly to any movement within its detection zone and automatically starts recording when triggered. During the day the camera captures full-color images using natural light. At night it automatically switches to a black-and-white mode enhanced by 850nm infrared illumination which is invisible to the human eye and virtually undetectable to most wildlife. A camouflage housing conceals the camera making it less likely to be spotted by people or animals. The 120° viewing angle ensures a large coverage area significantly improving monitoring efficiency. The camera takes high-resolution photos up to 60MP and records video up to 5K. This quality allows you to examine details and use the footage for professional purposes.
Extensive capture options
You can adjust the camera’s settings to suit specific conditions and tasks. Configurable parameters include the IR illumination range motion sensor sensitivity trigger interval (5–60 seconds) and video length (5 seconds–10 minutes). The camera supports a time-lapse function. You can set it to take pictures at intervals from 1 second to 24 hours as well as schedule recordings in advance. Burst mode records up to five consecutive frames when the sensor is triggered ensuring important moments are not missed. Time-lapse mode is perfect for capturing slow processes such as cloud movement plant growth snow melting or building construction. The “Photo first then video” mode is an optimal solution for obtaining diverse footage. The camera features loop recording. When the memory card is full old files are automatically deleted and replaced with new ones.
Additional features
Photos and videos are saved to an SD card. Each image and video is stamped with data for analysis: date time air temperature and moon phase. The interface supports 11 languages. You can protect your data by setting a 4-digit password. The camera features a standard 1/4' tripod mount.
Wi-Fi remote access via smartphone
The built-in Wi-Fi module allows you to adjust the camera settings and view media remotely without retrieving the memory card. This is especially convenient when the camera is placed in a hard-to-reach location. Simply download the TrailCam Go app on your mobile device. Establish a Wi-Fi connection with the camera (Bluetooth also needs to be enabled on your smartphone). This gives you remote access to the camera’s settings and stored files. You can view photos and videos directly on your screen save them to your device or share them via popular messengers and email.
Power options and solar charging
The WF30 model includes a solar panel and built-in 5200mAh lithium-ion batteries. They provide 3–4 weeks of autonomous operation. With an additional set of 8 AA batteries the camera can operate for another 4–6 weeks. In standby mode the device can last up to 18 months without recharging. A 6V/1A power cable is included for convenient connection to a power supply. The camera has an IP66 rating for protection against dust and water jets. Its wide operating temperature range of –20°C to +60°C ensures reliable performance in almost any weather condition.
Please note: The IR illumination emitted by the device may be visible to cameras and other similar electronic equipment during operation.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555026701 |
| Package size (LxWxH) | 20x10x10 cm |
| Shipping Weight | 0.56 kg |
| Number of cameras | 1 day/night |
| Image | color (day) black and white (night) |
| Megapixels | 4 |
| Image resolution px | 60MP (9984×5616) 48MP (9216×5184) 42MP (8448×4752) 36MP (7936×4464) 32MP (7680×4320) 24MP (6400×3600) 20MP (6144×3456) 16MP (5120×2880) 8MP (3840×2160) 4MP (2560×1440) 2MP (1920×1080) |
| Image format | *.jpg |
| File formats (video) | *.mp4 |
| Focal length mm | 4 |
| Aperture ratio | f/1.6 |
| Display | LCD color |
| Display diagonal inch | 2 |
| Memory card | SD from 4GB to 128GB (not included) |
| Wavelength nm | 850 |
| IR illuminator range m | 20 |
| Operating range m | <20 (in the normal sensitivity mode at +25°C) |
| Angle of detection ° | 120 |
| PIR sensor sensitivity | yes |
| PIR sensor sensitivity | adjustable (high/normal/low) |
| Trigger time s | 0.2 — 0.5 |
| Trigger interval | 5s – 60min (adjustable) |
| Burst photo | 1/2/3/4/5 photos |
| Duration of the video | 5s – 10 minutes (programmable) |
| Time stamp | yes |
| Loop recording | 720P 1080P 2.7K 4K 5K |
| Wi-Fi | yes |
| Low battery status indicator | yes |
| Interface connectors | USB Type-C |
| Mounting on a tripod | yes |
| Mount | 1/4 |
| Power supply | 2 built-in 3.7V 5200mAh 18650 rechargeable batteries charging via a solar panel 8 AA batteries (not included) external 6V/1A DC power supply |
| Waterproof | IP66; full dust protection; protection against strong jets of water |
| Operating temperature range °C | -20 — 60 |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!