

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin WFP25 Wi-Fi Photocular is a digital Full HD camera that works with any optical device: a spotting scope, monocular, telescope, pair of binoculars, or microscope. No need to worry about compatibility. The universal mount with EVA padding fits all eyepieces. Its built-in Wi‑Fi connects instantly to your smartphone, so you can see the image on your screen and control the camera right from the app.
The 3x digital zoom scales the image, removes vignetting, and keeps only what matters in the frame. You get sharp photos with no distortion at the edges.
The photogadget saves photos and videos to a memory card, so you don’t have to worry about free space on your phone. The best shots that you want to share can be easily transferred over Wi‑Fi in the app and sent to friends and family with a single tap.
Use the smartphone holder to attach your smartphone directly to the photocular, which makes it easier to track dynamic scenes. To keep the horizon level, simply rotate the phone along with the photocular: It offers full 360° rotation. If you prefer a relaxed session watching nature or the night sky, just mount the optics on a tripod, hold your smartphone, and enjoy the view from the comfort of your favorite chair.
The photocular runs for 1.5 hours on a full charge. You can recharge it from an AC power supply, computer, or power bank.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027869 |
| Package size (LxWxH) | 18x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.29 kg |
| Type | photocular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Magnification, x | 3 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 28 |
| Sensor | CMOS |
| Image resolution, px | 1 MP, 2MP |
| Video resolution, px | recording: 1080p (30fps), Wi-Fi streaming: 720p (30fps) |
| Compatible optical gear | binoculars, microscope, monocular, spotting scope, telescope |
| 360° rotation | yes |
| Smartphone control | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Memory | microSD card up to 128GB (32GB card included) |
| Software, drivers | free downloadable Levenhuk Kelvin app (iOS and Android) |
| Power supply | lithium-ion battery, 3.7V, 800mAh; charging via USB Type‑C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, power adapter) |
| Charging time | 2.5‒3.5 hours |
| Operating time | 90 min |
| Charge indicator | yes |
| Ports | USB Type-C |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!