

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin TLC60 packs a monocular, digital camera, and Wi‑Fi into one compact body. It is built for observing at 45x magnification and shooting in Full HD. Simply mount the telecular on a tripod, aim at the given object, and open the app on your phone. The screen instantly becomes your monitor and remote control.
Sit back in a chair on your porch watching birds or track your shots at the shooting range, all while looking at your phone screen. At 45x, you can see a bird from 500 meters away, a wild boar or fox from 1km, building details from 1.5km, and mountains or planes from 2km.
Inside the photogadget, the optics and digital technology work together. The lenses provide the magnification, while the digital sensor captures the image, sends it to the app, and saves it to a memory card. You get the best of both worlds: true optical magnification without software tricks, plus a convenient interface for viewing and remotely controlling your photos and videos. You can transfer your saved media from the memory card to your phone directly in the app over Wi‑Fi.
The telecular runs for up to 4 hours on a full charge. You can recharge it not only from an AC power supply but also from a laptop or power bank, making it perfect for travel, hiking, or a day out in nature.
The Levenhuk Kelvin TLC60 is compatible with all iPhone and Android smartphones as well as Arca‑Swiss tripods and standard 1/4-inch tripod threads.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027852 |
| Package size (LxWxH) | 27x10x6 cm |
| Shipping Weight | 0.69 kg |
| Type | telecular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 4 elements in 2 groups |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 45 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 37 |
| Aperture ratio | f/5.2 |
| Field of view, m/1000m | 41.2 |
| Focus | manual |
| Close focus, m | 5 |
| Focal length, mm | 150 |
| Sensor | CMOS, 1920x1080 |
| Image resolution, px | 1 MP, 2MP |
| Mounting on a tripod | yes |
| Adaptable to a tripod | 38mm quick-release dovetail plate (Arca-Swiss standard) with a 1/4" thread |
| Smartphone control | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Memory | microSD card up to 128GB (32GB card included) |
| Software, drivers | free downloadable Levenhuk Kelvin app (iOS and Android) |
| Power supply | lithium-ion battery, 3.7V, 1500mAh; charging via USB Type‑C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, power adapter) |
| Charging time | 1.5 hours |
| Operating time | 4 hours |
| Ports | USB Type-C |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!