

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Snap 8x42 photobinoculars transform your smartphone into a long-range camera with true 8x optical magnification. You can enjoy the view and capture it simultaneously. Save photos and videos directly to your phone for instant sharing with friends or on social media.
Capture birds and wildlife in their natural habitat or shoot stunning urban cityscapes. Get front-row views from the bleachers at sporting events or capture incredible close-ups of your favorite music stars.
The kit has everything you need. Just mount the binoculars on the tripod, attach your phone, and start creating truly engaging content. The included Bluetooth remote shutter eliminates camera shake for taking sharp, distortion-free shots. Use the binoculars however you like: Look through the eyepieces the traditional way or use your smartphone screen as a live viewfinder to see exactly what the binoculars see.
Take the Levenhuk Kelvin Snap on hikes and trips. The sealed body is ready for any adventure, whether you are trekking in the mountains or out on the water.
Plus, the universal mount ensures seamless compatibility with virtually all iOS and Android smartphones.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027913 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.78 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 8 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5.3 |
| Eye relief, mm | 18 |
| Twilight factor | 18.33 |
| Relative brightness | 27.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 4.7 |
| Field of view, ° | 7 |
| Field of view, m/1000m | 123 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | Birdwatching, hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!