

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 Phototelescope will help you take your first steps into the world of astronomy and astrophotography. With it, you will discover craters, seas, mountain ranges, and rilles on the surface of the Moon that are particularly well-defined when viewed through a special filter. In addition to Earth’s satellite, you’ll discover Saturn’s rings, the Galilean moons “dancing” around Jupiter, and the crescent of Venus as it changes phases. You will also be able to see some star clusters such as the Pleiades, Hyades, and Beehive Cluster.
You can instantly capture any beautiful view using only your smartphone. Place your iPhone or Android device in a special adapter and align its camera with the telescope’s eyepiece to start stargazing. You will capture vibrant photos and breathtaking videos like a pro, even if this is your first time trying astrophotography! To prevent blur in your precious shots, use the Bluetooth remote shutter to trigger your smartphone’s camera.
If you still have a few hours to wait before the starry night, you can use the phototelescope as a powerful telephoto lens for your smartphone camera to capture nature, architectural ensembles, and cityscapes. The image in the Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 is exactly as it appears in reality, not inverted like it is in conventional telescopes.
The phototelescope is assembled in just a few minutes, and the kit includes everything you need for observing and smartphone space photography.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028170 |
| Package size (LxWxH) | 89x44x21 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.8 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (70x), Kellner MA 20mm (35x), aspherical 4mm (175x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!