

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 114/500 Phototelescope is your personal observatory and space photography studio. Gone are the days when exploring the universe required special skills and advanced knowledge! Now, you can discover the stars right from your smartphone: Simply mount it in the special adapter and get ready to capture stunning photos and videos.
The Kelvin Nova PLUS 114/500 is the perfect gateway to the depths of space. It is designed for observing the Milky Way, large star clusters, and nebulae at low magnifications. The phototelescope provides a wide field of view. Therefore, the vast Pleiades or the Andromeda Galaxy fit entirely within the field of view, surrounded by background stars. It gathers enough light so that you can see these objects but also make out their shape and structure.
With the Kelvin Nova PLUS, you can capture not only deep-sky objects but also comet tails and the Moon. At the same time, the surface of the Moon will appear before you in all its glory, as the kit includes a special Moon filter. It reduces excessive brightness, improves contrast, and helps you clearly see craters, mountains, seas, and peninsulas.
Don’t compromise on photo sharpness – use the Bluetooth remote control. Connect it to your smartphone and use it as a shutter to take photos without getting up or touching the telescope. With it, you will forget all about blurry shots and can proudly share beautiful photos with your fellow enthusiasts!
The alt-azimuth mount makes operation very simple, and the relatively compact size of the phototelescope allows you to take it with you on any trip to a cottage, for a picnic, or on a hike.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028149 |
| Package size (LxWxH) | 90x38x25 cm |
| Shipping Weight | 8.1 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | BK-7 |
| Optics coating | 80% coating, aluminum |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 114 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 228 |
| Aperture ratio | f/4.38 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.23 |
| Limiting stellar magnitude | 12.3 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (50x), Kellner MA 20mm (25x), aspherical 4mm (125x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!