

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
With the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400, anyone can become a professional astrophotographer. All you need to delve into the mysteries of the universe is a few minutes of your time and your own smartphone. Assemble the phototelescope and mount your phone in the adapter to start shooting right away!
Point the telescope at the Moon and prepare to be amazed as craters, mountains, seas, and ridges look quite spectacular. Saturn will appear as a small ball with its rings looking like tiny ears, while near Jupiter’s disk, you’ll be able to make out its four main moons. The telescope will also reveal deep-space objects. For example, the Beehive Cluster and the Great Hercules Cluster will break up into twinkling stars right before your eyes.
Want some variety? Point the telescope at the horizon to explore Earth’s landscapes with a view just like looking through a spyglass. To take a clear photo without touching the device, press the button on the Bluetooth remote shutter from your smartphone. You can share your photos with friends directly from your phone’s gallery in an instant.
Operating the telescope is very simple. Just place your hand on the pan handle and point the telescope at your target. You don’t need any prior knowledge or skills to start photographing space and nature.
Take the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400 with you on a trip or camping tour to make your travel experiences even more memorable! A carry bag is included in the set.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028200 |
| Package size (LxWxH) | 58x11x20 cm |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | blue, fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 400 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/5.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (40x), Kellner MA 20mm (20x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5х20 |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!