

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
With the Levenhuk Kelvin MAK80 phototelescope, astrophotography is within everyone’s reach. Assemble the telescope, point it at your target, attach your phone using the adapter, and you are ready to explore and photograph planets, lunar craters, and bright nebulae. Thanks to the included Bluetooth remote shutter, you don’t even need to touch your smartphone. Snap photos remotely to eliminate camera shake and make blurry images a thing of the past.
During the day, the telescope doubles as a powerful spotting scope for observing wildlife and sweeping landscapes. Both the finder and eyepiece provide a comfortable, upright image, while the ergonomic pan handle lets you point the telescope smoothly without ever touching the optical tube. The high-precision focuser helps you achieve perfect sharpness, delivering crisp, highly detailed images.
The phototelescope is compact and lightweight. Whether you set it up on a city balcony or take it on a countryside getaway, you can discover the universe wherever you are.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027715 |
| Package size (LxWxH) | 33x62x34 cm |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 80 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 850 |
| Highest practical power, x | 160 |
| Aperture ratio | f/10.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.5 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x21 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | aluminum |
| Tripod weight, kg | 1.4 |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Drive | 360° worm gear drive |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.98 |
| Maximum payload, kg | 2.5 |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!