

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin MAK60 phototelescope turns any smartphone into a portable observatory. It reveals stars in crisp, bright detail rather than as blurry dots. Take your first step into astrophotography, without special training or complicated camera gear, and share your discoveries with the world.
The kit includes everything you need to start shooting right after assembly. Attach your smartphone using the adapter, align the camera with the eyepiece, point the telescope at the Moon, and then adjust the focus. You are now ready to snap photos and record videos. The telescope is also great for daytime use. Simply point it at a bird, distant building, or landscape to capture stunning high-magnification shots.
The phototelescope has enough power to explore the lunar surface. You can get a detailed view of large craters, lunar seas, and mountain ranges. Remember the pictures in astronomy books that fascinated you as a child? Now, you can see those sights for yourself, right before your eyes! For sharp, blur-free shots, use the Bluetooth remote shutter. All it takes is one click and your perfect image is captured.
Compact and lightweight, this phototelescope will quickly become your favorite travel companion. From a city balcony to a countryside getaway or a moonlit beach, the Levenhuk Kelvin MAK brings the universe closer wherever you go.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027708 |
| Package size (LxWxH) | 34x61x35 cm |
| Shipping Weight | 9.8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 830 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/13.8 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | aluminum |
| Tripod weight, kg | 1.2 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Drive | 360° worm gear drive |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 0.5 |
| Maximum payload, kg | 1.5 |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!