

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin MAK127 phototelescope opens up a world of nebulae, glowing star clusters, mysterious lunar craters, and distant galaxies. Assemble the telescope, attach your smartphone to the adapter, and then you are ready to observe, capture, and share your images with your friends. Everything you need is included. All that’s missing is your smartphone.
Observing the cosmos has never been simpler or more convenient. No prior experience needed. Connect the telescope to your smartphone via Wi-Fi, open the mobile app, and choose from over 11,000 objects. The Levenhuk Kelvin MAK automatically locates and tracks your target. All you have to do is focus. Want to take a photo? The object stays in the field of view for as long as you need, so you can take your time to frame the perfect shot.
The phototelescope isn’t just for space. Use it to observe nature, wildlife, or cityscapes. Capture images without touching the device. The Bluetooth remote shutter lets you shoot remotely, keeping your photos sharp and blur-free.
The Levenhuk Kelvin MAK features a compact optical tube. Set it up on a balcony, pack it in your car, or take it with you in a backpack. Enjoy the beauty of the universe where you want, not just where you can.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027739 |
| Package size (LxWxH) | 20x105x57 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 127 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 1359 |
| Highest practical power, x | 254 |
| Aperture ratio | f/10.7 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1 |
| Limiting stellar magnitude | 12 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 16 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x30 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | steel |
| Tripod weight, kg | 2.7 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | autoguide, manual |
| Mount | alt-azimuth, computerized |
| Drive | 360° worm gear drive, DC Servo Motor with 0.676-arcsecond resolution |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.2 |
| Maximum payload, kg | 4.5 |
| Ports | 12V power input, SNAP port, USB Type-C (for firmware updates) |
| Autoguider | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Hand controller | free downloadable Acuter Sky app (iOS and Android) |
| Ability to connect additional equipment | iOS and Android mobile devices |
| Power supply | 12–14V DC, 0.75A |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!