

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Discovery New Gator 10–30x50 binoculars are highly versatile thanks to their adjustable magnification. You can change the magnification with a single flick of the lever on the eyepiece. This lets you quickly switch from focusing on a specific target to taking in the wider scene and then back again. The maximum magnification of these binoculars reaches an impressive 30x, while the minimum is a classic 10x. These zoom binoculars are the perfect companion for hunters, hikers, and wildlife enthusiasts. They easily adapt to any observation scenario.
Based on a classic Porro prism design, the optics are crafted from high-quality BK-7 glass. The binoculars feature a traditional, ergonomic design that provides a comfortable grip and delivers an image that is pleasant to look at. The fully coated lenses boost light transmission, making the view brighter and clearer. Focusing is controlled by a central wheel. You can adjust the interpupillary distance within the standard range, and there is also a built-in diopter correction ring.
The aluminum alloy body is splashproof. While using these binoculars in extreme weather conditions is not recommended, light rain or snow will not harm them. Since observing at very high magnifications can cause natural hand shake, mounting the binoculars on a tripod is highly recommended. A standard 1/4-inch tripod thread is conveniently located on the bottom of the body.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023786 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.06 kg |
| Prism type | Porro |
| With zoom | yes |
| Magnification, x | 10 — 30 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 — 1.7 |
| Eye relief, mm | 16 — 10 |
| Twilight factor | 22 — 30 |
| Relative brightness | 25 — 2.79 |
| Resolution threshold, arcseconds | 5.2 |
| Field of view, ° | 4.4 — 1.7 |
| Field of view, m/1000m | 77 — 40 |
| Close focus, m | 8.2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!