

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin TLC50 turns your smartphone camera into a true telephoto lens. Distance is no longer an obstacle. Take bright, sharp photos right on your phone without losing any image quality.
This telecular is perfect for travel and hiking, concerts and sports events, nature watching, city walks, shooting the Moon, and creating photo and video content for social media.
With the Levenhuk Kelvin TLC50, you can capture what is out of reach. Simply attach the photogadget to your smartphone and discover new possibilities for mobile photography.
The set includes the telecular, a smartphone adapter, and a tripod, making it a complete kit for creativity and self-expression. Since it is designed to work with any smartphone, it is compatible with all Android and iPhone models thanks to its versatile mounting system.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027753 |
| Package size (LxWxH) | 36x18x7 cm |
| Shipping Weight | 1.735 kg |
| Type | telecular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 13 elements in 10 groups |
| Prism type | Schmidt‑Pechan with silver coating |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 20 — 60 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 45 |
| Angle of view, ° | 51 |
| Close focus, m | 3 |
| Light-gathering capacity, % | 99 |
| Reflectivity, % | 95 |
| Distortion, % | 3 |
| Mounting on a tripod | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread |
| Tripod type | floor stand |
| Head | 360° swivel, ball head |
| Tripod length (folded), mm | 340 |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!