

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin TLC25 turns your smartphone camera into a professional photography tool. Zoom in on distant action and uncover tiny details with just one compact device.
The telecular mode is perfect for stadiums, concerts, walks, and travel. Switch to the microcular mode to reveal textures and tiny details. This is the ultimate accessory for creating eye-catching social media content.
With the Levenhuk Kelvin TLC25, you can capture a player’s uniform number from the top row of the stands or photograph the intricate pattern on a butterfly’s wings. Just switch modes and discover a new way to see the world!
The compact body fits easily into a jacket pocket or a small bag. With no batteries required, the photogadget is always ready to shoot. A smartly designed mount makes it fully compatible with all iPhone and Android smartphones.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027777 |
| Package size (LxWxH) | 18x9x7 cm |
| Shipping Weight | 0.325 kg |
| Type | microcular, telecular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 10 elements in 7 groups |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 6 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 18 |
| Field of view, ° | 8.6 |
| Filter compatibility | 25mm, 37mm (via adapter ring) |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!