

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
With the Kelvin RIG1 mini cage, you can easily turn your smartphone into a professional camera setup featuring crisp audio, studio lighting, and rock-solid image stabilization. Elevate your portraits, product photography, vlogs, and interviews to a whole new level of quality.
A photocage is more than just a tripod mount. It is the foundation of a modular mobile shooting system. The Kelvin rig lets you attach a directional microphone, flash, LED light, telephoto lens, macro lens, or wide-angle adapter. It gives you all the tools you need to create professional-grade content. Configure the setup exactly the way you want it. Simply secure your smartphone in the cage, attach your accessories, mount the system on a tripod, and you are ready to capture it all.
Weighing under 50 grams and measuring less than 10cm in length, the RIG1 mini cage is the ultimate solution for creators who value mobility.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone photocage to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027845 |
| Package size (LxWxH) | 9x6x3 cm |
| Shipping Weight | 0.085 kg |
| Type | photocage |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Compatible objectives | 17mm |
| Mounting on a tripod | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread |
| Cold shoe mount | 1 pc. |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!