

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS MAK 70/750 Phototelescope is your personal guide to the universe, bringing the Solar System and deep-sky objects a little closer. Simply mount your smartphone in the special adapter and align its camera with the eyepiece to begin your journey. Have you caught a particularly beautiful view in focus? Take a photo or video right away to save it as a memory. It doesn’t get any easier than this!
Start exploring the starry sky with Earth’s closest neighbor, the Moon. On its surface, you will see many wonders such as the craters Kepler and Plato or the Apennine and Alpine mountains. You can also explore the dark plains of the Sea of Rains and the Ocean of Storms. The telescope reveals countless faults, rilles, and shadowed details along the terminator line. Other interesting targets include Jupiter’s disk and its major moons, Venus’s crescent, and Saturn’s rings, which look like little “ears.” The optics also excel at resolving double stars and revealing bright star clusters.
The phototelescope is versatile, making it suitable for terrestrial observations as well. Capture mountains, treetops, and scenic views with incredible detail and magnification in the familiar orientation thanks to the advanced optics. To ensure your photos always come out sharp, vivid, and blur-free, control your smartphone’s camera via the Bluetooth remote shutter without touching the device.
One of the key advantages of the Nova PLUS MAK 70/750 is its light weight and compact size. This gives it a significant edge over refractors and reflectors, making it the perfect choice for outdoor photo shoots and astronomy trips. A carry bag is included.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028217 |
| Package size (LxWxH) | 58x11x20 cm |
| Shipping Weight | 2.8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 70 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 750 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (75x), Kellner MA 20mm (38x), aspherical 4mm (188x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!