

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 114/500 Phototelescope is your personal observatory and space photography studio. Gone are the days when exploring the universe required special skills and advanced knowledge! Now, you can discover the stars right from your smartphone: Simply mount it in the special adapter and get ready to capture stunning photos and videos.
The Kelvin Nova PLUS 114/500 is the perfect gateway to the depths of space. It is designed for observing the Milky Way, large star clusters, and nebulae at low magnifications. The phototelescope provides a wide field of view. Therefore, the vast Pleiades or the Andromeda Galaxy fit entirely within the field of view, surrounded by background stars. It gathers enough light so that you can see these objects but also make out their shape and structure.
With the Kelvin Nova PLUS, you can capture not only deep-sky objects but also comet tails and the Moon. At the same time, the surface of the Moon will appear before you in all its glory, as the kit includes a special Moon filter. It reduces excessive brightness, improves contrast, and helps you clearly see craters, mountains, seas, and peninsulas.
Don’t compromise on photo sharpness – use the Bluetooth remote control. Connect it to your smartphone and use it as a shutter to take photos without getting up or touching the telescope. With it, you will forget all about blurry shots and can proudly share beautiful photos with your fellow enthusiasts!
The alt-azimuth mount makes operation very simple, and the relatively compact size of the phototelescope allows you to take it with you on any trip to a cottage, for a picnic, or on a hike.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028149 |
| Package size (LxWxH) | 90x38x25 cm |
| Shipping Weight | 8.1 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | BK-7 |
| Optics coating | 80% coating, aluminum |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 114 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 228 |
| Aperture ratio | f/4.38 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.23 |
| Limiting stellar magnitude | 12.3 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (50x), Kellner MA 20mm (25x), aspherical 4mm (125x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!