

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
With the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400, anyone can become a professional astrophotographer. All you need to delve into the mysteries of the universe is a few minutes of your time and your own smartphone. Assemble the phototelescope and mount your phone in the adapter to start shooting right away!
Point the telescope at the Moon and prepare to be amazed as craters, mountains, seas, and ridges look quite spectacular. Saturn will appear as a small ball with its rings looking like tiny ears, while near Jupiter’s disk, you’ll be able to make out its four main moons. The telescope will also reveal deep-space objects. For example, the Beehive Cluster and the Great Hercules Cluster will break up into twinkling stars right before your eyes.
Want some variety? Point the telescope at the horizon to explore Earth’s landscapes with a view just like looking through a spyglass. To take a clear photo without touching the device, press the button on the Bluetooth remote shutter from your smartphone. You can share your photos with friends directly from your phone’s gallery in an instant.
Operating the telescope is very simple. Just place your hand on the pan handle and point the telescope at your target. You don’t need any prior knowledge or skills to start photographing space and nature.
Take the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400 with you on a trip or camping tour to make your travel experiences even more memorable! A carry bag is included in the set.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028200 |
| Package size (LxWxH) | 58x11x20 cm |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | blue, fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 400 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/5.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (40x), Kellner MA 20mm (20x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5х20 |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!