

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin MAK127 phototelescope opens up a world of nebulae, glowing star clusters, mysterious lunar craters, and distant galaxies. Assemble the telescope, attach your smartphone to the adapter, and then you are ready to observe, capture, and share your images with your friends. Everything you need is included. All that’s missing is your smartphone.
Observing the cosmos has never been simpler or more convenient. No prior experience needed. Connect the telescope to your smartphone via Wi-Fi, open the mobile app, and choose from over 11,000 objects. The Levenhuk Kelvin MAK automatically locates and tracks your target. All you have to do is focus. Want to take a photo? The object stays in the field of view for as long as you need, so you can take your time to frame the perfect shot.
The phototelescope isn’t just for space. Use it to observe nature, wildlife, or cityscapes. Capture images without touching the device. The Bluetooth remote shutter lets you shoot remotely, keeping your photos sharp and blur-free.
The Levenhuk Kelvin MAK features a compact optical tube. Set it up on a balcony, pack it in your car, or take it with you in a backpack. Enjoy the beauty of the universe where you want, not just where you can.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027739 |
| Package size (LxWxH) | 20x105x57 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 127 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 1359 |
| Highest practical power, x | 254 |
| Aperture ratio | f/10.7 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1 |
| Limiting stellar magnitude | 12 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 16 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x30 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | steel |
| Tripod weight, kg | 2.7 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | autoguide, manual |
| Mount | alt-azimuth, computerized |
| Drive | 360° worm gear drive, DC Servo Motor with 0.676-arcsecond resolution |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.2 |
| Maximum payload, kg | 4.5 |
| Ports | 12V power input, SNAP port, USB Type-C (for firmware updates) |
| Autoguider | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Hand controller | free downloadable Acuter Sky app (iOS and Android) |
| Ability to connect additional equipment | iOS and Android mobile devices |
| Power supply | 12–14V DC, 0.75A |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!