

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin HPM25 Handheld Photomicroscope is your gateway to a wide range of nature observations. It packs a microscope with up to 800x magnification, a 2MP digital camera, and a color IPS display. Easily uncover the secrets of biology, geology, and entomology. Capture high resolution photos and videos to document your discoveries!
Using the photomicroscope is easy. Charge it, turn it on, point the lens at your sample, and adjust the focus with the focusing wheel. You can tilt the screen to a comfortable angle and turn on the light when needed. The 7000K cool LED light delivers a contrast rich, sharp image and brings out the finest details of your sample.
Want to save what you see? Just press a button, and your photo or video is stored on the memory card. You can also connect the microscope to a computer to transfer files or stream live footage to a monitor.
The Levenhuk Kelvin HPM25 photomicroscope is a great choice for budding researchers, students, and anyone who needs a compact, convenient tool to study the world in detail. It operates independently, combines microscope and camera functions seamlessly, and lets you share what you discover.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027838 |
| Package size (LxWxH) | 19x8x9 cm |
| Shipping Weight | 0.34 kg |
| Type | digital, portable |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | color IPS display, 2” (320x240px) |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 75° |
| Magnification, x | 400 — 800 |
| Magnification range | from 200x to 800x |
| Objectives | achromatic, multi‑coated |
| Coarse focusing travel, mm | -4 — 4 |
| Body | high-strength ABS plastic |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 3.7V, 700mAh Li-ion battery; charging via a computer USB port or AC power supply using a USB Type-C cable (included) and a 5V, 1A power adapter (not included) |
| Light source type | 6 LEDs: 400lm luminous flux, 7000K color temperature, with brightness adjustment (high, low, off) |
| Operating temperature range, °C | -10 — 40 |
| User level | beginners, elementary, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | elementary, for applied research, school/educational |
| Illumination location | upper |
| Research method | bright field |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
| Sensor | CMOS |
| Color/monochrome | color |
| Ability to connect additional equipment | microSD card up to 128GB (not included) |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpg (1MP, 2MP) |
| Software, drivers | VideoCap software for Windows |
| Programmable options | photo capture, real‑time image transfer to a computer, video recording |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!