

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Ermenrich Reel SLR600 PRO Tape Measure is a multifunctional 3-in-1 measuring tool that integrates a laser rangefinder, classic steel tape measure, and cross-line laser level into a single compact device.
Measuring capabilities
The built-in laser module can measure distances in the range of 0.2m to 60m with a high accuracy of ±2mm, making it an optimal solution for repair, installation, and finishing work. The function of switching the measurement reference point between the front and rear points of the device allows for precise calculations even in hard-to-reach places and complex room corners.
For quick measurements, the design includes a 5-meter, 19mm wide measuring tape with a convenient automatic locking mechanism. Furthermore, the integrated cross-line laser level helps users achieve perfectly straight horizontal and vertical lines from the first attempt. In this mode, it projects a red cross onto the working surface.
Functions and design
The functionality of the device is enhanced by its software features. It can automatically calculate area and volume as well as support single and continuous measurement modes. It also includes single and double Pythagorean functions for indirect calculations in hard-to-reach areas. With built-in memory for 20 results and a unit conversion option (m/ft/in/ft+in), it eliminates the need for manual calculations and minimizes the risk of errors on the job.
The measurement data is shown on an easy-to-read LCD display that ensures clear visibility in all working environments. The device runs on two AAA batteries (sold separately) and includes an auto-off function.
The device’s housing is made of impact-resistant ABS plastic with a non-slip, thermoplastic coating. This design ensures a secure grip and reliable protection against accidental damage.
The Ermenrich measuring solution streamlines a wide range of tasks. This all-in-one device combines a laser rangefinder with calculation functions, a tape measure, and a level within a single, protected body. It handles everything from quick measurements to complex indirect calculations.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555026954 |
| Package size (LxWxH) | 10x6x19 cm |
| Shipping Weight | 0.422 kg |
| Type | laser, ruler tape |
| Single distance measurement mode | yes |
| Scanning mode | yes |
| Measuring range | 0.2–60m |
| Units of measurement (length) | ft, ft + in, in, m |
| Measurement accuracy | ±2mm |
| Laser designator | 630–670nm, <1mW, class 2 |
| Laser beam color | red |
| Measuring time, sec | 0.1–3 |
| yes | |
| Area measurement | yes |
| Volume measurement | yes |
| Display | FSTN LCD |
| Pythagorean theorem feature | yes |
| Reference point | front edge, rear edge |
| Laser beam/device auto-off | 180 sec. (tape), 30 sec (laser) |
| History record | +, up to 20 readings |
| Power supply | 2 AAA batteries |
| Low battery status indicator | yes |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Length of the tape measure, m | 5 |
| Width of the tape measure, mm | 19 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | self-locking |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Body | thermoplastic rubber coating |
| User level | professional |
| Application | general purpose |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!