

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The 8-meter Ermenrich Reel KD80 is a classic tape measure designed for accurate measurements. It is perfect for construction, renovation, design, rearranging furniture, and various household tasks. It is built from robust, long-lasting materials, featuring a matte steel tape and a rubberized ABS plastic housing.
The tape has single-sided markings. The magnetic end hook can attach to metal surfaces. The tape measure facilitates multiple consecutive readings. The extended tape locks automatically and will not retract until the housing button is pressed. The integrated belt clip makes it convenient to carry.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555017785 |
| Package size (LxWxH) | 8x8x4 cm |
| Shipping Weight | 0.42 kg |
| Type | ruler tape |
| Measurement accuracy | ±2.3mm per 10m |
| Units of measurement | cm, mm |
| Length of the tape measure, m | 8 |
| Width of the tape measure, mm | 25 |
| Thickness of the tape measure, mm | 0.14 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | metal hook with a magnet, self-locking, single-sided |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Additional | belt clip, rubberized body |
| User level | DIY |
| Application | construction |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!