

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Ermenrich Reel KD50 is an essential tool for nearly any construction, renovation, or finishing task. It is also handy for everyday household jobs. Its 5-meter matte steel tape handles all of the necessary measurements.
The plastic housing with a belt clip is ergonomic and user-friendly. The tape’s self-locking mechanism allows for multiple consecutive measurements. The extended tape locks automatically. To retract it, simply press the button on the housing. Releasing the button re-engages the lock. The tape material and the rubberized housing make the tool resistant to accidental damage.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555017778 |
| Package size (LxWxH) | 7x7x3 cm |
| Shipping Weight | 0.22 kg |
| Type | ruler tape |
| Units of measurement (length) | cm, mm |
| Measurement accuracy | ±2.3mm per 10m |
| Length of the tape measure, m | 5 |
| Width of the tape measure, mm | 19 |
| Thickness of the tape measure, mm | 0.13 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | metal hook with a magnet, self-locking, single-sided |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Additional | belt clip, rubberized body |
| User level | DIY |
| Application | construction |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!