

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Ermenrich Reel KD100 tape measure is an indispensable tool for construction, renovation, and design. Its 10-meter tape with single-sided markings provides precise measurements for building materials and finishing elements. It also helps assess work area dimensions. The tape features an automatic lock. This means the extended tape will not retract into the housing until the button is pressed. Releasing the button re-engages the lock. This functionality simplifies work when multiple measurements are needed in succession.
The tape measure is designed for maximum practicality. The matte steel tape is resistant to damage and kinking. The magnetic hook allows the tape to be anchored to steel surfaces. The rubberized plastic housing fits comfortably in your hand. The belt clip keeps the tool readily accessible.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555017792 |
| Package size (LxWxH) | 10x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.45 kg |
| Type | ruler tape |
| Measurement accuracy | ±2.3mm per 10m |
| Units of measurement | cm, mm |
| Length of the tape measure, m | 10 |
| Width of the tape measure, mm | 25 |
| Thickness of the tape measure, mm | 0.15 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | auto-locking, metal hook with a magnet, single-sided |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Additional | belt clip, rubberized case |
| User level | DIY |
| Application | construction |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!